Parafia w czasach zarazy – Komunikat ks. Proboszcza

W związku z pandemią koronawirusa – kropielnice w naszym kościele są pozbawione wody święconej. Należy powstrzymać się od oddawania czci krzyżowi i relikwiom świętych poprzez pocałunek lub dotknięcie.

Msze Święte niedzielne będą odprawiane według stałego porządku, ale z bardzo ograniczoną ilością wiernych: do kościoła wejdzie tylko 50 osób! Bardzo prosimy o wyrozumiałość.

Bardzo prosimy, aby wierni, którzy źle się czują, zwłaszcza osoby starsze i schorowane, pozostali w domach, nie narażając zdrowia własnego i bliźnich. Tym bardziej, że ks. arcybiskup Marek Jędraszewski do dnia 29 marca br. udzielił dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Jesteśmy w sytuacji niezależnej od nas (przymusowej) – i takie opuszczenie niedzielnej Mszy św. grzechem nie jest!

Osoby korzystające z dyspensy są zachęcane, by trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie oraz w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe: Msze Święte niedzielne będą transmitowane m.in. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 11.00 w TVP 1, o godz. 13.00 w TV Polonia.

Zaleca się przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Taki jest wymóg miłości bliźniego: w ten sposób dodatkowo chroni się siebie i innych przed zarażeniem. W tym celu należy wyciągnąć dłonie w kierunku Szafarza Komunii, podkładając jedną dłoń pod drugą; palcami pustej dłoni należy uchwycić Hostię i natychmiast włożyć ją do ust.

Osoby, które lękają się przyjęcia Komunii sakramentalnej – mogą uczynić to na sposób duchowy. Komunia duchowa jest to akt modlitewny, który składa się z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Na słowa «Przekażcie sobie znak pokoju» należy skłonić się w stronę wiernych stojących obok; nie podajemy sobie dłoni.

Codziennie od godz. 12.00 w kościele będzie trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu, a o godz. 18.00 będzie odmawiana modlitwa różańcowa o wygaśnięcie epidemii (z wyjątkiem piątków i niedziel Wielkiego Postu). Także codziennie już od godz. 12.00 będzie okazja do spowiedzi świętej.

Na zakończenie niedzielnych Mszy Świętych modlić się będziemy suplikacją „Święty Boże, Święty Mocny…”, która od wieków jest wołaniem do miłosiernego Boga m.in. w czasach zarazy.

Do odwołania zawieszone są spotkania wszystkich grup i wspólnot parafialnych.

Bardzo prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Niech zadbają o to przede wszystkim ich sąsiedzi. Jeżeli takie osoby nie mają nikogo, kto mógłby pomóc – proszone są o zgłoszenie takiej sytuacji w parafii: można to uczynić bezpośrednio w zakrystii lub na telefon wolontariatu «Projektu a Paulo»: 787-619-320.

ks. proboszcz Jacek Kuziel CM