Parafialna Pielgrzymka «Papieska»

W sobotę 22 czerwca br. kolejna pielgrzymka z naszej parafii, z ks. proboszczem Jackiem Kuzielem, wyruszyła na trasę do Wadowic, Kęt, Rychwałdu, Żywca i Lachowic.

Wadowice to już znane na całym świecie rodzinne miasto bł. Jana Pawła II, który odwiedzając to miejsce w 1999 roku powiedział: Wiele lat minęło od czasu, gdy wyszedłem z Wadowic. Zawsze jednak wracam do tego miasta z poczuciem, że jestem tu oczekiwany, jak w rodzinnym domu. Zatrzymujemy się najpierw w kościele parafialnym pw. Świętych Piotra i Pawła (Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej), który został wybudowany w 1991 roku jako wotum za wybór papieża Polaka i Jego cudowne ocalenie po zamachu. Projekt tego kościoła otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich w 1992 roku, za unikatowe wartości estetyczne i wirtuozerię użytych środków plastycznych. W głównym ołtarzu – obraz przedstawiający Chrystusa przekazującego klucze św. Piotrowi. W kaplicy bocznej figura Matki Bożej Fatimskiej, przywieziona z Fatimy, a podarowana przez biskupa z Leirii. W ogrodach za kościołem, wznosi się droga krzyżowa. Otoczenie kościoła pięknie zadbane: zachwyca różnorodność kwiatów i krzewów, ułożonych w specjalnych donicach przed kościołem.

Kościół parafialny w Wadowicach – bazylika mniejsza pw. Ofiarowania Najśw. Maryi Panny to najstarsza świątynia w mieście (pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1325 roku). Wielką czcią cieszy się tu cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez Jana Pawła II w 1999 roku. Mały Karol, mieszkając nieopodal kościoła, wstępował tam codziennie. W kaplicy Świętej Rodziny znajduje się chrzcielnica, przy której mały Karol Wojtyła został włączony do Kościoła. Niestety, nieczynne jest Muzeum Jana Pawła II (remontowane od 3 lat): ma być otwarte pod koniec tego roku. Obiecujemy więc sobie przyjechać tu jeszcze raz…

Odremontowany został Rynek przed bazyliką, w który zostały wmurowane tabliczki z nazwami wszystkich miejsc, do których pielgrzymował bł. Jana Pawła II na świecie i w Polsce.

W klasztorze Ojców Karmelitów Bosych „Na Górce” (sanktuarium św. Józefa) uczestniczymy we Mszy św. odprawionej wspólnie przez ks. proboszcza Jacka Kuziela i o. Jana, karmelitę. Założycielem klasztoru był św. Rafał Kalinowski w 1892 roku. W ołtarzu głównym kościoła widnieje piękny obraz św. Józefa z Dzieciątkiem na ręku. Na palcu św. Józefa widnieje pierścień Rybaka, ofiarowany przez Jana Pawła II w 2003 roku – roku Srebrnego Jubileuszu Pontyfikatu. To bowiem w tym klasztorze kilkunastoletni Karol Wojtyła przyjął szkaplerz święty, bliska mu była duchowość karmelitańska, często ten klasztor odwiedzał. Gdy w listopadzie 1986 roku spotkał się w Watykanie z Karmelitami Bosymi, z okazji 40-lecia swych święceń kapłańskich, powiedział: Brakowało niewiele, abym i ja był jednym z was

Kęty – to miasto św. Jana Kantego, profesora Akademii Krakowskiej (jego grób znajduje się w Kolegiacie św. Anny w Krakowie). Udajemy się do kościoła parafialnego pw. świętych Małgorzaty i Katarzyny z XV wieku (sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia). W ołtarzu głównym jeden z piękniejszych wizerunków Matki Boskiej. W kaplicy bocznej, wybudowanej (jak głosi podanie) na miejscu urodzenia św. Jana – znajduje się woskowa figura św. Jana Kantego, ufundowana przez profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1767 roku. Są tam też umieszczone jego relikwie. Podobno studenci UJ przyjeżdżają do Kęt, aby modlić się o pomyślny wynik egzaminów… W bocznym ołtarzu świątyni stoi wyjątkowa w swoim wyrazie figura bł. Jana Pawła II, naturalnej wielkości, umieszczona na tle czerwonego sukna. Uśmiechnięty Ojciec Święty wita pielgrzymów charakterystycznym gestem rąk – jakby chciał powiedzieć: Witajcie! Dziękuję, że jesteście! Odmawiamy Anioł Pański, przy dźwiękach hejnału i przy zasłanianym Cudownym Obrazie.

Rychwałd – malowniczo położona miejscowość koło Żywca, na wzgórzu w lesie, to kolejny przystanek naszej pielgrzymki. W kościele pw. św. Mikołaja i Matki Bożej Szkaplerznej od XVII wieku odbiera cześć Matka Boża Rychwałdzka, zwana Świętą Panią Ziemi Żywieckiej, której obraz umieszczony jest w głównym ołtarzu. Liczne cuda, uproszone za przyczyną Matki Boskiej Rychwałdzkiej sprawiły, że został zatwierdzony kult Obrazu. Koronacji Obrazu (w czasie wyjątkowej ulewy, w obecności około 80 tysięcy pielgrzymów) dokonał ks. abp Karol Wojtyła w 1965 roku, a jako papież ofiarował dla sanktuarium różaniec i świecę z herbem papieskim. Od 6 grudnia 2011 roku są tam relikwie bł. Jana Pawła II. Parafią opiekują się Ojcowie Franciszkanie. Rychwałd to także miejsce, gdzie mieszkał i zmarł o. Grzegorz Sroka, znany zakonnik-zielarz, który udzielał tam różnorakich porad leczniczych. Zioła i nalewki według jego przepisu można zakupić na miejscu, jak też w aptekach w Polsce.

Pogoda nam dopisuje, nie ma na szczęście upału, choć w wygodnym i klimatyzowanym autokarze nie odczuwalibyśmy tego. Ale w Rychwałdzkie spadł ulewny deszcz – widać: taka tam tradycja.

Teraz kierujemy się do Żywca, aby wstąpić do konkatedry pw. Narodzenia Najśw. Maryi Panny. Świątynia została zbudowana w XV wieku. Wśród cennych dzieł – gotycka płaskorzeźba przedstawiająca zaśnięcie Matki Boskiej. Niestety, nie możemy zatrzymać się w kościele na dłużej, gdyż trwają przygotowania do ślubu. Po krótkiej modlitwie wychodzimy ze świątyni. Do Żywca jeszcze kiedyś wrócimy, aby dokładniej zwiedzić tę wspaniałą świątynię…

Lachowice – to mała miejscowość, oddalona od Suchej Beskidzkiej o około 9 kilometrów. Wśród starych drzew, na niewielkim wzgórzu, obok cmentarza znajduje się drewniana, pokryta gontem świątynia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła, z XVIII wieku (na zdjęciu). Jest to jeden z piękniejszych kościółków drewnianych w Małopolsce, typowany do wpisania na listę zabytków UNESCO. Wokół kościółka, na zewnątrz znajduje się zadaszenie czyli tzw. soboty. Przepięknie zdobione wnętrze, pokryte polichromią na błękitnym tle, ze złotymi gwiazdami. W ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, wokół namalowane postacie Apostołów. W jednym z bocznych ołtarzy „nasza” Matka Boża z Lourdes. Na sklepieniu namalowana scena Wniebowzięcia Matki Bożej, a między nawą a prezbiterium piękny, podzielny łuk tęczy z krzyżem. Przy bocznych ołtarzach umieszczone są relikwie bł. Jana Pawła II i św. siostry Faustyny. Ks. proboszcz Władysław Wąsik napisał: Zapraszam do odwiedzenia, ukrytego wśród starych drzew, lachowickiego kościółka, gdzie być może, w skrzypiących, drewnianych drzwiach, omszałym, gontowym dachu, czy chłodnym wnętrzu świątyni usłyszycie tchnienie dawnych wieków. Nie sposób opisać w krótkich słowach piękna tego kościółka – trzeba go zobaczyć.

W drodze powrotnej do Krakowa, zatrzymujemy się jeszcze w Suchej Beskidzkiej na krótki posiłek.

Na naszym pielgrzymim szlaku mieliśmy okazję wielokrotnie uczcić relikwie bł. Jana Pawła II. Modlitwa przy relikwiach Świętego – to jakby rozmowa z Nim, to także umocnienie naszej pobożności i wiary. Cieszymy się, że podczas tej pielgrzymki mogliśmy chodzić śladami bł. Jana Pawła II. Jako kardynał bywał On wielokrotnie w naszym, parafialnym kościele, z tym większą więc radością oczekujemy na Jego kanonizację.

Ewa Markowska